امروز

دوشنبه, ۲۸ مرداد , ۱۳۹۸

  ساعت

۰۹:۰۵ قبل از ظهر

سایز متن   /

حال و هوای متفاوت این شبهای دانشگاه تهران

مراسم شب های احیا در مسجد دانشگاه تهران حال و هوای خاصی دارد. وقتی از درب دانشگاه وارد می شوی از اولین جایی که می توان صدای سخنران و مداح را با بلندگو تشخیص داد کسانی را می بینی که در گوشه و کنار خیابانها یا لابلای درختان و فضای سبز، حصیر یا پارچه ای پهن کرده اند و در خلوتی دلنشین نشسته اند. سرها یا در بغل است یا با تواضعی عاشقانه رو به آسمان. صحنه ها برایت آشناست؛ اگر عصر یک جمعه دلگیر شلمچه بوده باشی.

خیلی ها خانوادگی به مراسم آمده اند، هر چه که به مسجد نزدیک تر می شوی تراکم جمعیت بیشتر می شود. بچه های کوچک هم در یک گوشه از خیابان ها دارند فوتبال بازی می کنند.

اطراف مسجد مثل وقتی که نماز جمعه برگزار می شود موکت و حصیر پهن کرده اند، با دیدن انبوه جمعیت محوطه، خیالت راحت می شود که داخل مسجد اندازه سر سوزنی هم جا برای نشستن تو نباید باشد. به گرد مسجد می چرخی، سالنی هست که در آن مراسم به طور زنده با یک نمایشگر پخش می شود، اما آنجا هم پر است.

دسته ای هم کنار زنده ترین حاضران مراسم، سربازان گمنام خمینی در دفاع مقدس نشسته اند. به نماز قضا و قرآن که نرسیده ای، حالا برای اینکه جای خلوتی پیدا کنی مجبوری از مسجد فاصله بگیری و کمی دورتر، روی یک راه پله یا جدولی بنشینی و همپای حاج محمد هادی سماواتی، جوشن کبیر بخوانی: « یَا عِمَادَ مَنْ لا عِمَادَ لَهُ یَا سَنَدَ مَنْ لا سَنَدَ لَهُ یَا ذُخْرَ مَنْ لا ذُخْرَ لَهُ…»

حال و هوای مراسم و جمعیت و سوز دعا تو را می گیرد، ساده و بی پیرایه اما گیرا. دعا که تمام می شود تازه از خودت می پرسی چرا در چنین مراسمی نور فلاش هیچ دوربینی به چشمت نمی افتد و خبرنگاری دیده نمی شود.

حاج امیر کاتوزیان دقایقی کوتاه ذکر مصیبت می کند تا دل جماعت به نجف و کوفه و کربلا گره بخورد. سینه زنی نداریم، نوبت سخنرانی معلم قرآن ایران، استاد قرائتی می شود، تأکید دارند دقایقی فاصله بیفتد تا مردمی که بیشترشان جوان هستند استراحتی کنند.  مجری هم از فرصت استفاده می کند و چند نکته می گوید، مثلاً این که جوانها بعد از مراسم بمانند و در جمع کردن موکت ها کمک کنند تا خادمان هم بتوانند به سحری برسند.

حاج آقا قرائتی اکتفا به دو سه دقیقه استراحت نمی کنند و اول سخنرانی پیشنهاد می دهد جمعیت دو دقیقه سر پا بایستند تا خستگی از تنشان در بیاید. تا بوده همین طور بوده و این ظرافت سنجی های آقای قرائتی در سخنرانی، خودش یک درس عملی است.

صحبتها مثل همیشه با تمثیل شروع می شود: امام که می دانست به شهات می رسد چرا باز هم به مسجد کوفه رفت؟ جواب این است، امام مثل پلیسی است که به او اسلحه داده اند اما اجازه ندارد جز آنجا که قانون گفته از آن استفاده کند، امام تنها جایی می تواند از علم و معجزه و دعای مستجابش بهره ببرد که خدا اجازه داده است، وگرنه اگر قرار بود ایشان به مسجد نروند و امام حسین (ع) هم در روز عاشورا با نفرینش سپاه یزید را دود کند دیگر مثل مردم عادی نبودند و نمی توانستند در صبر و استقامت الگوی ایشان باشند.

تمثیلهای زیبایی که تو را به وجد می آورند ادامه پیدا می کند و تو هم دوست داری و دوست نداری نداری سخنرانی تمام شود، که از یک طرف علم آموزی در شب قدر ثواب فراوان دارد و از دیگر طرف باید به «قرآن به سر» برسی.

بیان فضائل حضرت امیر تمام می شود، استاد اشاره می کند که جای بعضی حرفها در این مجلس و این شب نیست اما مجبور است بگوید: مشکل جامعه یا از غفلت است و یا از شهوت، غفلت را باید با برپا کردن نماز از بین برد و برای ایمن کردن جوانها مقابل شهوت ازدواج را آسان کرد.

رسم حجت الاسلام قرئتی است که دعای قرآن به سر را هم خودش می خواند، برای مثل منی که اولین بار در مجلس قرآن به سر ایشان شرکت می کندخیلی جالب است، قبل از شروع دعا از منبر پایین می آید و روی زمین می نشیند، شروع می کند رو در رو با خدا صحبت کردن: خدایا اگر قرار باشد امشب از اینجا بهره ای نبرم پس چرا من را به اینجا آرده ای؟ خدایا درست است که بنده خوبی نیستم اما اگر قرار باشد امشب چیزی دستگیرم نشود دیگر کی می خواهد بشود؟ خدایا تو می دانی که من حتی زمانیکه گناه می کردم راضی به گناه نبودم، و در همان حال گناه هم اقرار به خدایی تو داشته ام…

صدای گریه جمعیت با همین جملات ساده ای که حتی به حالت مداحی خوانده نمی شود بلند می شود و تو می فهمی که این گریه واقعی است و ملّت از سر استحباب خودشان را به گریه نزده اند.

دعا را شروع می کند، هر چند جمله را که می گوید توقفی می کند و ترجمه اش را می گوید و توضیح می دهد. قرآن ها بالای سر گرفته می شوند، بک یا الله، بک یا الله، بک یا الله… بجز  بیان چند جمله ای در عزای حضرت امیر که سی ثانیه هم طول نکشید، هنگام توسل به ائمه (ع) توقف نمی کند تا مبادا برای کسی خسته کننده شود. آخرش وقت دعا کردن است. دو سه دقیقه ای از آداب دعا می گویند و طبق همین آداب، اول ده بار «یا رب» می گویند و سپس از دعا برای امام زمان (عج) و دیگران شروع می کند.

حاج آقا شب احیای اول گفته بود که ۳۵ دقیقه سخنرانی می کند و ۲۵ دقیقه قرآن به سر، دقیقاً هم همانطور شد، امشب اما این را نگفت و شاید برنامه اش ده دقیقه ای بیشتر طول کشید.

مجلس تمام می شود و تو احساس می کنی با شیرین ترین شب احیایی که در یاد داری از دانشگاه بیرون می روی، در دل دعا می کنی کاش شب ۲۳ هم زنده بمانی و بتوانی در این مجلس باشی.

بازدید: 22

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی