امروز

دوشنبه, ۲۸ مرداد , ۱۳۹۸

  ساعت

۰۹:۰۳ قبل از ظهر

سایز متن   /

سخنرانی آیت الله حائری شیرازی- روز سوم اعتکاف ۱۴/۲/۱۳۹۴

خدا عالما و عامدا انسان را طبق آیات قرآن از “نطفه امشاج” آفرید. دوگانگی در ذات انسان است. هم نور دارد و هم ظلمات. هم  خوبی دارد و هم بدی. چرا؟ برای اینکه نور مبارزه کند. مبارزه ایجاد ضرورت می کند. هرچه اشرار فشار می آورند، اخیار فشار بیشتری می آورند. یمنی ها را ببینید، القاعده پیش آنها هیچ است. چون هم صبر دارند و هم بصیرت. صبور بودند، و در این جریانات صبورتر شدند. وقتی خدا انسان را خلق کرد، ملائکه گفتند: کسی را می آفرینی که فساد و خونریزی کند؟ از ما جز تقدیس چیزی ندیدی. خدا در پاسخ گفت: شما نمیدانید در این خونریزی ها و فسادها چه گوهرهایی شناسایی میشود. هرچه خونریزی و فساد بیشتر باشد، گوهرهایی درخشنده تر بیرون می آیند. میدانید عاشورا خونریزی اش کم نظیر است. درخشش انسان در عاشورا بی نظیر است و عاشورا چهره ی کامل انسانی(است) و این تضاد در عاشورا به اوج خود رسید.

شما باید علوم انسانی اسلامی را احیا کنید. این علوم وارداتی غرب جز بدبختی برای شما هیچ نیاورد و نخواهد آورد. امام در بازگشایی دانشگاه ها درست فرمود که برای استادها سخت نگیرید جز در علوم انسانی که اگر استاد در آن باتقوا نباشد، جز فساد هیچ نتیجه ای ندارد. این انقلاب می خواهد به دنیا الگو بدهد. هر مشقتی که عالم می کشد شما باید بیشتر بکشید. زجری که شما باید تحمل کنید بیشتر از زجری است که کشورهای مسلمان می کشند. چون شما قرار است به عالم نسخه بدهید. جمهوری اسلامی باید انواع دردها را بکشد تا راه علاج را پیدا کند. کسی که میخواهد تجویز کند، خودش باید درد بکشد.

شمای دانشجو باید از زاویه دیگری به عالم نگاه کنید. وقتی مریضی می بینی به معارفی که از راه پزشکی به دست آمده، آن ها را هم ببین. اگر اینجور دیدی، حسن ظنت به خدا زیاد میشود و اگر حسن ظنت به خدا زیاد شد، آزاد میشوی. حق انسان این است که به خودش صد در صد  سوء ظن داشته باشد. اگر نیم درصد از سوء ظن خودش کم شود، به خدا اضافه می کند. هرچه از سوء ظن خودت کم کنی به همان میزان به خدا اضافه می کنی. اینکه میگویند مدام فکر کنید برای این است که از سوء ظنت کم کنی و حسن ظنت به خدا بیشتر شود. در ساعات آخرینِ اعتکاف فکر کنید. به ما گفته اند ساعتی تفکر برابر است با هفتاد سال عبادت. این هفتاد تا را بیشتر نگفته اند که مردم کافر نشوند.

در هر پستی که قرار میگیرید، بدانید اسلام برای خودش علوم انسانی اسلامی دارد. ما تنبلی کردیم. استغفار کنیم از این کوتاهی. این که ربا بدهی و اسم آن را بانکداری اسلامی بگذاری، ظلم به اسلام است.

بازدید: 8

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی