امروز

یکشنبه, ۴ مهر , ۱۴۰۰

  ساعت

۰۹:۲۵ قبل از ظهر

سایز متن   /

از استاد”جواد محدثى”

سطحی نگرى و کوچک ‏اندیشى است، اگر «غدیر» و «ولایت‏» را، نزاعى در میان دو گروه در گذشته بدانیم.

و دور از «متن مکتب‏» است، اگر ایستادن بر کرانه جوشان «غدیر» را تنها حساسیتى فرقه‏ اى و جدالى مذهبى به شمار آوریم.

«غدیر»، همواره برپاست.

صحنه تعیین «مولى‏»، و آن بیعت‌ها و استشهادها و اعتراف‌ها، هنوز هم محو نشده ‏است. بیعت‌گران نیز، صحنه را ترک نکرده‏ اند. على‏رغم آنان که سعى کرده‏ اند غبارى از«نسیان‏» و پرده‏ اى از «کتمان‏» بر سیماى غدیر بنشانند و بیفکنند، دل‌ها و جان‌هاى بی‌شمارى هنوز هم توجه به آن دست‌هاى بلندى دارد که دست «على‏» را گرفت و فراز آورد، تا آن خورشید را، همه ببینند، همه بشناسند، به یکدیگر و به غایبان‌ ‏از صحنه و به خبرگیران از واقعه و به جویندگان چراغ، معرفى کنند.

صحنه‏ غدیر، پایان نیافته است.

هنوز هم دیدگان تاریخ، در عصر حاضر، در قاره‏ هاى دور دست، در جنوبى‏ ترین کشورآفریقا، در شرقى‏ ترین منطقه خاور دور، در مرکزى ترین بخش اروپا و آمریکا، در پى ‏آشنایى با «خورشید»ى هستند که اگر بتابد، خانه‏ ها را، دل‌ها را، شهرها را، اندیشه‏ ها را، قلمرو قلم و شعر را، پهنه ادبیات و هنر را، گستره عقیده‏ ها و باورها را «روشن‏» مى ‏سازد. و از «نور»، چه انتظارى است، جز درخشیدن و فروغ‏ گستردن و گرما بخشیدن؟! در غدیر، دستى که فرا رفت، دست‏ خدا بود، زبانى که «على‏ مولاه‏» را سرود، زبان خدا بود، دستى هم که به عنوان «مولى‏» بالا رفت و همگان ‏دیدند، دست ‏خدا بود، «على‏»، راه و صراط بود، چراغ و مشعل بود، خط سیر و مسیر بود، «غدیر»، راهى بود که روندگان را به «على‏» مى‏رساند.

و … «على‏» هم، صراطى بود که ره‌پویان را به «خدا» مى‏رساند.

«غدیر»، چشمه‏اى زلال بود که در طول چهارده قرن، هزاران هزار کام تشنه را از کوثر معارف ناب، سیراب ساخت. و این چشمه، هنوز هم سارى و جارى است.

«غدیر»، چراغى بر اوج بود، که در قرن‌هاى متمادى تاریخ بشرى، گم‌گشتگان‏ بسیارى را از وادی‌هاى خوف و خطر و بیراهه‏هاى تاریکى و ضلالت، به «مقصد» راهنمایى کرد. و این چراغ، همچنان فروزان و نورافشان و راهنماست.

«غدیر»، تکیه گاهى بود که شیعه را در عصر محکومیت و مظلومیت دیرپاى خویش، پناه بود و حجت و برهان. و این تکیه ‏گاه، هنوز هم به استوارى گذشته، پا برجاست و محکمترین حجت‏ ها را دارد.

«غدیر»، متنى بود، روشن و بى‏ ابهام، گویا و صریح، که خیلى‏ ها کوشیدند حواشى ‏تاویل و تفسیرهاى دور از واقعیت‏ براى آن ترسیم کنند. و این متن، هنوز هم براى ‏آنان که بى‏ حواشى به آن بنگرند، صریح و گویاست. «غدیر»، میوه‏ اى شیرین در بوستان رسالت‏ بود، که تداوم «خط نبوت‏» را در شکل ‏«امامت‏»، به شیرین‏ ترین صورت ترسیم مى‏ کرد. و هنوز هم این میوه شیرین، زینت‏ بخش ‏بوستان محمدى است و بدون آن، «باغ رسالت‏» بى‏ ثمر است « و ان لم تفعل فما بلغت ‏رسالته …».

«غدیر»، میثاقى بود میان صاحبان باور و عقیده به خدا و رسول، که وفادارى به ‏آن، شاهد صدق ایمان بوده است. و این عهد و پیمان، هنوز هم «وفا» مى‏ طلبد و دستان بیعت‌گر را به «صدق‏» فرا مى‏ خواند، و همه ساله، این عید فرخنده موعدى‏ براى تجدید آن عهد و تحکیم آن میثاق با خدا و رسول است.

«غدیر»، اگر چه برکه‏ اى در بیابان بود، ولى هفت دریا به وسعت تاریخ و زمان‏ بود که موجش «ازل‏» تا «ابد» را فرا گرفت و اگر خاکیان، برخى چشم دیدن آن ‏موج ابدى را نداشتند، افلاکیان به تکریم آن به یکدیگر تهنیت مى‏ گفتند.

«غدیر»، سفینه نجاتى بود که گرفتاران موج جهالت و حیرت ضلالت را به ساحل امن‏ ایمان مى‏ رساند. این سفینه، هنوز هم سرنشین مى ‏طلبد و امواج فتنه و فریب، هنوز هم ‏در پى دور ساختن اندیشه ها از این ساحل‏ اند.

«غدیر»، روشن‏ ترین چراغ بود، بر بالاترین بام خانه ‏هاى تاریخ، تا… مردم‏ «اهل بیت‏» را بشناسند و به «خانه‏»اى رهنمون شوند که افراد آن در دامان ‏«وحى‏» بزرگ شدند و «آیات خدا» در آن خانه فرود آمد و جبرئیل امین، مانوس‏ آن بیت و اهل بیت ‏بود.

اگر انسانیت امروز، مى‏ خواهد به آن «خانه‏» راه یابد، خانه‏ اى که همه چیز در آنجاست، و همه کلیدهاى گشاینده همه قفل‌ها و درهاى بسته در دست صاحبان و ساکنان ‏آن خانه است.

باید به این چراغ نگاه کند، تا راه را بشناسد.

آرى … «چراغ غدیر، بر بام بلند تاریخ‏».

“جواد محدثى”

برگرفته ازسایت تبیان

چندموضوع جالب درمورد مولی امیرالمومنین وغدیر درسایت تبیان

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی